Šunų ir kačių dantų priežiūra

Dantų bėdos tampa vis dažnesne šunų ir kačių sveikatos problema –  80 proc. trijų metų amžiaus sulaukusių šunų kenčia nuo burnos ligų.  Mūsų keturkojų draugų burnos kenčia nuo dantenų ligų, dantų kritimo, lėtinio skausmo ir t.t.  Reguliari šuns/katės dantų priežiūra padės užkirsti kelią apnašų ir dantų akmenų kaupimuisi, išvengti dantenų ligų, leis greit pastebėti traumas, tokias kaip skilę dantys, ar aptikti besivystančias ortodontines problemas.

Šuns nasrus stenkitės pažiūrėti kuo dažniau. Požymiai, rodantys dantų problemas, yra tokie: blogas kvapas, dantenų paraudimas bei patinimas, nulūžę ar iškritę dantys, skausmas , kraujavimas. Kartais augintiniai patys akivaizdžiai parodo, jog kažkas negerai – krapšto snukį letenėle, nerimsta, nebenori ėsti.

Neprižiūrint dantų, pirmiausia ant jų pradeda kauptis apnašos, kurioms kietėjant formuojasi dantų akmenys. Šie – dažna dantenų uždegimo (gingivito) priežastis. Gingivito požymiai –  blogas kvapas iš snukio ir dantenų paraudimas. Nesiimant jokių priemonių, akmenys pradeda formuotis žemiau dantenų linijos, susidaro „kišenės“, kuriose itin aktyviai pradeda veistis bakterijos, išsivysto periodonto ligos. Tada augintinis gali ne tik netekti dantų, tačiau, infekcijai patekus į organizmą, susirgti inkstų, kepenų ar širdies ligomis. Kad infekcija neplistų, būtina užkirsti tam kelią: visų pirma šuniui turi būti tinkama veterinarinė pagalba, o vėliau jis gali būti prižiūrimas ir namuose.

Veterinarinė stomatologija

Pažengęs periodontitas gana dažnai nustatomas vyresnio amžiaus šunims ar katėms, ir šeimininkai nerimauja, ar jiems gali būti taikoma anestezija. Atsakymas paprastas – taip, gali. Amžius – tai nėra liga, ir kai kalbama apie augintinio sveikatą, negali kilti jokių abejonių, ar verta gydyti dantis. Veterinarai pabrėžia, kad šiandien naudojami anestetikai gerokai skiriasi nuo tų, kurie buvo naudoti prieš 15 ar 20 metų. Nors šiuolaikinė anestezija yra sparčiai ištobulėjus, vis dėl to niekada negalima pasakyti, kad nėra visiškai jokios rizikos. Klausimas tik ar anestezijos rizika yra tikrai tokia didelė lyginant su pasekmėmis, kurios gali atsirasti neatliekant burnos higienos (skausmas, uždegimas, įv. komplikacijos). Taigi, baimintis tikrai nėra dėl ko.

Prevencija

Norintiems pasirūpinti šunų ir kačių burnos higienos prevencija galite pasirinkti iš keletą variantų arba kombinuoti juos kartu. Vienas iš geriausių būdų, galinčių padėti apsaugoti šunį nuo burnos ertmės ligų, tai pasirūpinti kokybišku subalansuotu ėdalu, kurio sudėtyje didelė dalis mėsos. Subalansuota mityba gali apsaugoti šunį nuo burnos ertmės ligų. Taip pat reikėtų reguliariai duoti šuniui kramtalų, dantų valymui ar žaislų, kuriuos galės saugiai kramtyti (pavyzdžiui, iš gumos ar virvių). Kitas vienas iš efektingesnių būdų tai reguliariai valyti augintinių dantis, jiems specialiai pritaikytais dantų šepetėliais ar tiesiog pritaikant burnos ertmei skirtus preparatus: dantų pasta, įvairūs purškalai ar geliai.

Geriausiai Jūsų augintinio burnos ertmės būseną gali įvertinti veterinarijos gydytojas apžiūrėjęs gyvūną.

Kviečiame užsukti su savo augintiniu ir pasitarti kaip tinkamai reikėtų prižiūrėti būtent Jūsų augintinio dantis, kad išvengti ligų ir jų sukeliamų komplikacijų.